KLASIFIKATORS PUBLISKAJIEM IEPIRKUMIEM

Ja Jums ir jautājums par klasifikatora izstrādi vai interesē ņemt dalību konkursā, konsultācijas e-pasts: j.lapins@latnet.lv, zvaniet +371 26593956

Swedbank: baumas par bankas problēmām nav pamatotas

Posted by jlapins uz Septembris 30, 2008

Pēdējā laikā uzvirmojušajām baumām par Latvijas «Swedbank» it kā finanšu problēmām nav nekāda pamata, otrdien intervijā laikrakstam «Dienas Bizness» sacījis bankas vadītājs Māris Avotiņš.

Viņš intervijā atzinis, ka par šīm baumām uztraucas arī «Swedbank» lielie klienti,kuri bankai par tām prasa informāciju. «Tomēr vienlaikus mēs pašreiz arī paši pie viņiem ejam un izstāstām, kāda ir situācija,» teicis Avotiņš.«Pirmais, ar ko sākt, ir tas, kas tad ir bankas stabilitātes svarīgākās lietas. Viens ir pašu kapitāls — cik īpašnieki iemaksājuši un cik banka pati nopelnījusi. Ja ir pietiekams pašu kapitāls, jebkādos turbulentos ūdeņos var

foto:www.db.lv

izstūrēt cauri. «Swedbank» gadījumā pašu kapitāls ir gandrīz 600 miljoni latu — tas ir tikpat daudz, cik nākamiem diviem konkurentiem kopā. Proti, tie ir 12,66% (kapitāla pietiekamības rādītājs, ko rēķina pret riska svērtajiem aktīviem), bet pēc starptautiskiem kritērijiem jābūt vismaz 8%. Tātad mums ir ļoti liela rezerve. Šis rādītājs ir būtiski pieaudzis, salīdzinot ar 2006. gadu, kad bija 9–10%,» norādījis Avotiņš.

Tāpat viņš «Dienas Biznesam» uzsvēris, ka otrs svarīgs kritērijs bankas darbībai ir bankas likviditāte, proti, vai banka spēj segt klientu īstermiņa prasības. «Šis normatīvs banku biznesā ir ne mazāk kā 30%, bet mums tie ir virs 40%. Visbūtiskākais ir tas, ka mums likvīdo aktīvu apjoms ir gandrīz tikpat liels, cik ir pieprasījuma depozīti. No šāda viedokļa, bankas likviditātes pozīcija ir viena no stiprākajām, kāda jebkad bankai bijusi. Svarīgi ir arī tas, kā Latvijas «Swedbank» būvē kredītportfeli, kas ir pietiekami liels. Proti, lielu daļu no tā esam finansējuši ar aizņēmumiem no mātesbankas, kura tālāk finansējas finanšu tirgos. Mēs vienmēr esam pieturējušies pie principa, ka, ja izsniedzam kredītu uz ilgu termiņu, arī piesaistām finansējumu uz ilgu termiņu.»

«Situācija ir tāda, ka pirmās lielās summas par sindicētiem kredītiem mums jāsāk atmaksāt pēc diviem gadiem. Tas ir arī mirklis, kad liela daļa no mūsu izsniegto kredītu pamatsummām tiek dzēstas. Faktiski 2010. gada septembrī mums jāatmaksā virs 300 miljoniem latu, bet līdz tam divu gadu laikā ir nelielas atmaksas. Trešā lieta, kas jebkurai bankai ilgtermiņā ir svarīgi, lai bizness ir pelnošs. Kā mēs to darām — mums ir viens no labākajiem ienākumu rādītājiem pret izdevumiem. Mēs maksimāli efektīvi cenšamies uzbūvēt sistēmas, iekšējos procesus, lai izmaksas, kas nepieciešamas viena klienta apkalpošanai, būtu maksimāli mazas,» norādījis «Swedbank» vadītājs.

Ievērojams akciju kritums

Tajā pašā laikā pēc lielājā  Zviedrijas bankas Swedbank  akciju cenu kāpumā 2008.gada vasarā , pirmdien 2008.gada 29. septembrī bankas akciju cena samazinājās par 18,32%, liecina informācija Stokholmas biržā. Tas ir pirmais tāds akciju vērtības kritums 5 gadu laikā, ziņo laikraksts “Dienas bizness”.

«Cheuvreux Nordic» analītiķis Stokholmā Rodnijs Alfvens iepriekš izteicās, ka Baltijas valstu ekonomiskās situācijas krasa pasliktināšanās varētu nozīmēt, ka zaudējumi šajā reģionā liktu «Swedbank» izlaist jaunas akcijas, lai palielinātu savu kapitālu. «Smagās piezemēšanās gadījumā pastāv liela jaunu akciju izlaišanas varbūtība,» norādīja analītiķis.

Zviedrijas laikraksts «Svenska Dagbladet», atsaucoties uz analītiķu izteikumiem, otrdien rakstīja, ka «Swedbank» jau šogad varētu būt spiesta palielināt kapitālu. Iespēja, ka banka pārdos jaunas akcijas, ir 40%, vēstīja laikraksts.

«Swedbank» Baltijas valstīs gūst trešdaļu ienākumu, un šā reģiona īpatsvars kopējā kredītu portfelī ir 15 procenti, vēsta «Bloomberg».

Zviedru laikraksts Dagens Industri vēstīja par zviedru Swedbank iespējamo pievienošanos citai bankai, jo Swedbank līdz ar savu akciju cenas un prestiža kritumu zaudējot pieeju pasaules kredītresursiem. Baumas par Swedbank apvienošanos ar kādu citu banku ir pēdējos pāris gados virmojušas regulāri, bet varbūt tieši tāpēc par tām var šaubīties. Arī Swedbank prezidents Jans Lidēns atzīst uzņēmuma akciju cenu kritumu, bet uzskata to par argumentu pret apvienošanos, jo tādā gadījumā Swedbank tagadējie akcionāri iegūtu maz naudas vai citas bankas akciju.

Sliktākajā gadījumā Swedbank īpašnieki tomēr būs ar mieru šķirties no bankas akcijām, lai neizputētu kopā ar banku.

Swedbanka galvenās nedienas ar Lehman Brothers

Kā vēsta Dagens Industry, vispirms banka izpelnījās kritiku par saviem lielajiem ieguldījumiem Baltijā, kur ekonomiskā krīze strauji saasinās, bet tagad kļuvis zināms par aptuveni 680 miljoniem latu līdzvērtīgu Zviedrijas Swedbank ieguldījumu izputējušajā amerikāņu bankā Lehman Brothers.

Latvijas “Swedbank”  valdes loceklis Latvijā, Finanšu pārvaldes vadītājs Toms Siliņš skaidro citādu informāciju, ka Swedbank grupas tiešie ieguldījumi bankrotējušā ASV bankā “Lehman Brothers” sasniedz aptuveni 30 miljonus eiro (21,08 miljonus latu), kas uz grupas kopējo aktīvu fona – 170 miljardiem eiro (119,47 miljardiem latu) – ir niecīga summa.

Aptuveni 970 miljonus eiro (681,72 miljonus latu) “Swedbank” caur “Lehman Brothers” aizdevusi saviem klientiem Amerikā, taču “aizdevumi segti ar reāliem, ļoti labas kvalitātes komerciālajiem nekustamajiem īpašumiem, kas, pat to cenai samazinoties par 30%, nekādus zaudējumus nenes”, skaidroja Siliņš.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: